Les neslúži poľovníkom, ale poľovníci lesu
- Details
- Published: Friday, 03 July 2020 07:58
4.7. 2020 – 6.9.2020
Výstava pripravená pri príležitosti 100. výročia organizovaného poľovníctva na území Slovenskej republiky.
Kedysi bol lov jediným spôsobom obživy našich predkov, neskôr výsada šľachty a majetných, dnes sa stáva poľovníctvom, ktoré pomáha spravovať nielen poľovnú zver, ale všetky druhy zvierat a taktiež ich životné prostredie. V roku 1833 bol v Kežmarku založený prvý lovecký spolok, ktorý založili karpatskí Nemci. Právo poľovníctva sa viazalo na vlastníctvo pôdy alebo jej prenájom. Dňa 1. mája 1920 uverejnilo niekoľko poľovníkov z Bratislavy na základe iniciatívy generála zdravotníctva MUDr. Jána Červička výzvu, v ktorej sa vyzdvihol hospodársky význam poľovníctva na Slovensku a Podkarpatskej Rusi. Bolo navrhnuté založiť „Lovecký ochranný spolok pre Slovensko“. Ministerstvo Slovenska to schválilo 21. októbra 1920.
Poľovníctvo je podľa jednej z definícií súhrn činností zameraných na ochranu, zveľaďovanie a optimálne využívanie genofondu poľovnej zveri ako prírodného bohatstva Slovenskej republiky. Poľovníci sa aktívne podieľajú na činnostiach ako: prikrmovanie zveri v čase núdze, ochrana lesa a krajiny, udržiavanie zdravej populácie zveri, osveta a práca s mládežou, sčítavanie stavov zveri a mnohé iné. Výstava sa kvôli pestrosti vystavených exponátov pripravuje v spolupráci s Poľovnou spoločnosťou mesta Nová Baňa, Múzeom vo Svätom Antone, Strednou odbornou školou lesníckou Banská Štiavnica, Slovenským poľovníckym zväzom, Slovenskou poľovníckou komorou a Lesmi Slovenskej republiky – odštepný závod Žarnovica. O každom z vystavujúcich organizácií informujú textové panely.
Pod poľovníctvo dokonca spadajú aj odvetvia kynológia a sokoliarstvo, ktoré výstava priblíži. Tradícia a história sú pre poľovníctvo kľúčové výrazy. Prevažná väčšina súčasných poľovníkov sa k nemu dostala vďaka svojim otcom či starým otcom. Od detstva tak v sebe pestovali lásku a obdiv k prírode. Pridaná hodnota dnešného poľovníctva spočíva práve v tom, ako prírode skôr pomáhať než ju ničiť.
Na výstave môžu návštevníci uvidieť interiér pôvodnej triedy z lesníckej školy. Stredná odborná škola lesnícka v Banskej Štiavnici obohatila výstavu o učebné pomôcky a knihy. Zaujímavé je, že žiaci tejto školy majú ako voliteľný predmet aj sokoliarstvo, ktoré je tiež prezentované pomôckami na sokoliarsky výcvik. V Slovenskej republike jediným múzeom prioritne sa venujúcim poľovníctvu je Múzeum v Svätom Antone, ktoré nám do výstavy zapožičalo predmety z poľovníckej izby a tiež napr. nádherný francúzsky porcelán s poľovníckym motívom z 19. storočia. Nechýbajú ani dermoplastické preparáty srnčej zveri a muflóna. S poľovníctvom úzko súvisí aj kynológia, a preto vystavujeme modely poľovníckych psov. Nevšedné sú aj modely posedov či kŕmnych zariadení. Návštevníci môžu uvidieť aj osemročný vývoj zhodov srnca chovaného doma, ženskú a mužskú poľovnícku uniformu, poľovnícke trofeje, lebky zvierat ako napríklad medveďa, bobra, či jazveca. Miestnosť vhodne dopĺňa aj kŕmne zariadenie a ďalšie súčasti poľovníckej uniformy.
Rôzne typy edukatívnych hračiek si môžu najmä menší návštevníci aj otestovať. Na pamiatku je pre najmenších pripravené aj pexeso, omaľovánka lesných zvierat či tématický papierový klobúk.
Posledná časť je venovaná významnému novobanskému rodákovi a poľovníkovi Ing. Jánovi Holému, ktorý bol zakladateľom lesníckeho učilišťa v Brode, ktoré funguje po presťahovaní do Biharoviec dodnes. Učil deti aj na novobanskej cirkevnej škole lásky k prírode a na jeho podnet sa veľa z jeho zverencov vybralo cestou ochrany a zveľaďovania prírody. Oduševnene vyučoval aj hru na lesnicu.
Súčasťou výstavy bude na TV premietaná ukážka slávnostného vyhodnotenia priebehu poľovačky.
Sprievodnými podujatiami k výstave „Les neslúži poľovníkom, ale poľovníci lesu“ budú aj odborná prednáška člena Poľovníckej spoločnosti mesta Nová Baňa a ukážka vábenia zveri, ktorých termíny budú včas oznámené.
Srdečne pozývame!