en
Neprehliadnite


Šport

Nová Baňa svojou polohou poskytuje možnosti všestranného športového vyžitia pre obyvateľov aj návštevníkov mesta v každom ročnom období.

Svoje zastúpenie majú hlavne:

TURISTIKA – Pre turistov je k dispozícii niekoľko značkovaných turistických trás a náučné chodníky:

NCH Vojšín - trasa chodníka vedie prevažne lesným prostredím, prekonáva výškový rozdiel 350 m a jeho dĺžka je 10.5 km. Má zriadených osem zastávok, ktoré informujú návštevníkov o faune a flóre miestnej lokality.

NCH Zbojnícke studničky - spája jednotlivé studničky a vodné diela. Trasa vedie od vodnej nádrže Tajch cez Šarvíz až do Kohútova. Prostredníctvom deviatich tematicky zameraných zastávok/ Tajch, Tajch –Mokraď, Jarmila, Lipinská studnička, Johanská studnička, Zbojnícke studničky, Hraškova studnička, Predný Šarvíz a Kohútovo- Rovienka/ poskytuje návštevníkom informácie o studničkách, kolobehu vody v prírode a význame lesa pre krajinu a človeka. Náučný chodník je obojsmerný, celoročne prístupný a nenáročný. Celková dľžka chodníka je približne 10 km a dá sa prejsť za cca 2,5 hodiny. www.studnicky.novabana.sk

Náučný chodník Zvonička - v celkovej dľžke asi 6233 m, s celkovým prevýšením 274 m, s najnižším bodom vo výške 351 m n. m. a s najvyšším bodom  vo výške 625 m n. m. je obojsmerný, okružný, celoročne prístupný a nenáročný. Má päť zastávok/ Zvonička, Červená skala, Havrania sklala, Háj, Kohútovo/. Súčasťou náučného chodníka je turistická rozhľadňa. Nachádza sa na zastávke Háj. Rozhľadňa má tri vyhliadkové poschodia, ponúka návštevníkovi pohľad na panorámu Novobanskej kotliny a umožní náhľad zo západnej časti na hrebeň Pohronského Inovca s výraznými vrcholmi Viničný vrch a Sedlová skala a taktiež veľkú časť Podunajskej nížiny. www.zvonicka.sk

Napriek tomu, že momentálne nefunguje žiadny turistický klub v meste, je turistika veľmi obľúbenou medzi Novobančanmi všetkých vekových kategórii, okolie mesta poskytuje veľa príležitostí na krátke nenáročné vychádzky i dlhšie túry. Vyhľadávanou akciou je Zimný prechod Pohronským Inovcom, ktorého tradíciu založil už neexistujúci turistický klub.

LYŽOVANIE – V regióne Novobanskaje k dispozícii jedno lyžiarske stredisko SKI CENTRUM Drozdovo. Lyžiarske stredisko  sa nachádza na úpätí Pohronského Inovca, približne 10 km od Novej Bane, 24 km od Zlatých Moraviec a 50 km od Nitry. Drozdovo je lyžiarske stredisko určené hlavne pre rodiny s deťmi. Pre nadšencov zimných športov sú v stredisku 2 vleky Tatrapoma H80 a Tatrapoma F, s dĺžkou 650 m. Pre najmenších a učiacich sa lyžiarov je v stredisku „detský vlek“ LPV, s dĺžkou 300 m. Pre lyžiarov sú v stredisku 3 zjazdové trate s dĺžkou 600 – 700 metrov. Hlavná zjazdovka je technicky zasnežovaná a umelé osvetlenie umožňuje večerné lyžovanie.V stredisku je možnosť zapožičania lyžiarskej a snowboardovej výstroje. Pre tých, ktorí by sa chceli naučiť lyžovať, či snowboardovať je v stredisku lyžiarska škola. www.drozdovo.eu/ski-centrum

Bežecké lyžovanie - V oblasti Nová Baňa – Veľká Lehota – Malá Lehota sa nachádza množstvo udržiavaných turistických chodníkov a lesných ciest, ktoré sú využívané na bežecké lyžovanie.

CYKLISTIKA

Novobanské MTB cyklotrasy www.cyklotrasy.novabana.sk

Novobanské MTB cyklotrasy vznikli spoluprácou OZ Bike Team Nová Baňa s mestom Nová Baňa a s miestnymi cyklonadšencami:

Bajkom okolo Novej Bane – červený okruh

Najdlhší okruh našich novobanských MTB cyklotrás je vyznačený červenou farbou a je obojsmerne zjazdný. Na 40km trase cyklista nastúpa takmer 1300 výškových metrov, takže sa jedná o okruh strednej až ťažkej náročnosti na kondíciu aj techniku v zjazdoch. Pre menej skúsených cyklistov to bude výzva s veľkým “V”. Trénovaní cyklisti okruh zvládnu hravo do 4 hodín aj s prestávkami.

Bajkom okolo Hrošovho vrchu – modrý okruh

Náš stredný okruh je takisto značený obojsmerne, ale odporúčame smer:
Johanská studnička - Kostivrch - Tajch - Feriancov rígeľ - Bujakov vrch - Sedlová cesta – Laznícka cesta.
Okruh je podstatne kratší ako červený, ale čo sa týka priemerného stúpania, tak za ním rozhodne nezaostáva, takže tiež ho hodnotíme ako stredne až ťažko náročný na kondíciu a techniku

Bajkom ponad vodopád – zelený okruh

Najkratší z našich troch cyklookruhov je dlhý do 20km, ale zážitok z prostredia, ktorým prechádza, sa vyrovná aj s najdlhším okruhom. 
Značený a aj zjazdný je samozrejme obojsmerne, ale odporúčaný smer sme zvolili: Záhrb - Hájenka - Stará Huta - Chotár - Sedlová cesta - Viničná cesta - Borina. Hodnotíme ho ako stredne náročný na kondíciu, ale bez problémov ho zdolajú aj netrénovaní cyklisti, ktorých nejaký kopček neodradí.

BIKEPARK Drozdovo

V stredisko sa nachádzajú dráhy rôznej náročnosti pre vyznávačov Downhill cyklistiky, na ktorých môžu cyklisti využívať vlek Tatrapomu F. V okolí strediska sa nachádzajú, prípadne ním prechádzajú, cyklistické trate rôznej náročnosti. www.drozdovo.eu/cyklistika

Tenis – V meste funguje viacero tenisových klubov, ktoré ponúkajú možnosť zahrať si na kurtoch či už vlastných alebo prenajatých, rekreačne či súťažne. TK Tajch,  TK Sedmička, TK Smeč a ŠK Poolo. Tenis je obľúbeným športom a v meste funguje aj mestská tenisová liga. V rekreačnej oblasti Tajch sú dostupné tenisové kurty počas sezóny za poplatok.

Stolný tenis –Miestny stolnotenisový klub vybudoval na vstupe do mesta stolnotenisovú halu a aktívne funguje vo svojej činnosti. Po dohode so zástupcami klubu je možné hrať stolný tenis v hale aj cez víkendy. www.stknovabana.webnode.sk

Vodáctvo – Cez Novú Baňu tečie druhá najdlhšia rieka na Slovensku, Hron. Je známou a vyhľadávanou u slovenských ale aj českých vodákov. Najobľúbenejším je úsek od Nemeckej (pri Banskej Bystrici) po Brehy (pri Novej Bani), pre miestnych vodákov zas od Revištského Podzámčia po Brehy.  V sezóne je tu možnosť zapožičania vodáckeho materiálu cez OZ Lodenica pod Orechmi.

Lezenie – Skalolezectvo má v Novej Bani tradíciu od 80. rokov 20. storočia a najobľúbenejšími miestami sú Červená Skala a Stará Huta. Červenú skalu nájdete cca 20 min. od centra mesta. Je to skalný útvar v juhozápadnom svahu rovnomenného vrchu, ryolitová platňa vysoká miestami až 25 metrov. Charakter lezenia je viac technický ako silový. Sú tu vyznačené cesty, ktoré vytvorili miestni nadšenci lezectva, všetky sú zaistené stálymi skobami, kruhmi a nitmi. Je ich tu celkom 16, obtiažnosť od 7+ a vyššie. Keďže na Červenú skalu skoro celý deň svieti slnko, vhodnejšie na lezenie sú jar a jeseň.

Stará Huta – Stahutský vodopád - tu je skala súčasťou najkrajších a najmohutnejších vodopádov stredoslovenských vulkanitov nachádzajúci sa vo výške 525 m.n.m. Patrí medzi 5 vodopádov Slovenska ustanovených Ministerstvom životného prostredia SR za národné prírodné pamiatky. Výška vodopádu je 5 m. Je to čadičové bralo, ktoré dnes už nie je miestnymi lezcami často navštevované. Obtiažnosť 7-8.  Kryté lezecké steny zatiaľ k dispozícií nie sú.

Rybolov – V rekreačnej oblasti Tajch je počas sezóny možnosť rybolovu, v zime je to obľúbené miesto na korčuľovanie či plávanie otužilcov.

Jazdenie na koni – Ponúka Jazdecká škola BERI, ktorá pôsobí v meste už od r.1996 a poskytuje celoročnú možnosť jazdenia vďaka priestrannej krytej hale. V ponuke služieb nájdete základný výcvik v jazdeckých disciplínach parkúr, drezúra a voltíž pre všetky vekové kategórie už od predškolského veku. K dispozícii sú kone vhodné pre každú vekovú kategóriu a pre jazdcov či nejazdcov ponúka krásne vychádzky do okolia Novej Bane.www.jsberi.webnode.sk

Plávanie – Možnosť zaplávať si u nás máte jedine vo vodnej nádrži Tajch, ktorá je však určená predovšetkým na rybolov. Napriek tomu ju miestni využívajú aj na plávanie. Kúpanie na vlastné nebezpečie. Mestské kúpalisko je momentálne mimo prevádzky a čaká na rekonštrukciu.

 

Mesto Nová Baňa v oblasti športu zabezpečuje:

- širšiu ponuku športových podujatí pre občanov, so zameraním hlavne na deti a mládež
- tradičné športové podujatia v meste
- organizovanie nových podujatí v spolupráci s miestnymi športovými klubmi a školami
- spolupráca so školskými zariadeniami v oblasti športu
- poskytovanie finančných dotácií z rozpočtu mesta pre oblasť športu

Zoznam tradičných športových akcií organizovaných počas roka

Február

Zimný prechod Pohronským Inovcom

Centrum voľného času v spolupráci s mestom Nová Baňa

045/68 56 365

Apríl

Skúšky základného výcviku jazdca

Jazdecká škola BERI

0915 340 460

Máj

Do práce na bicykli

Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica a mesto Nová Baňa

045/67 82 885

Odomykanie Hrona – otvorenie sezóny

OZ Lodenica pod orechmi

0903 523 653

Jazdecké preteky

Jazdecká škola BERI

0915 340 460

Rybárske preteky

MO SRZ NB

0903 844 809

Máj - September

Mestská tenisová liga

ŠK POOLO

0907 842 355

 

Jún

Týždeň športu pre všetkých (týždeň športových aktivít nielen pre športovcov)

Mesto Nová Baňa v spolupráci s OZ a školskými zariadeniami

 

045/67 82 885

Výstup na Vojšín na počesť F. Viciana

ZŠ J. Zemana

045/68 56 017

Jazdecké preteky

Jazdecká škola BERI

0915 340 460

August

Tenisový turnaj o pohár  primátora mesta

ŠK POOLO v spolupráci s mestom Nová Baňa

0907 842 355

 

September

Tajchová osmička – bežecké preteky

Mesto Nová Baňa v spolupráci s OZ Lyžiari mesta a nadšencami pre beh

045/67 82 885

Jazdecké preteky

Jazdecká škola Beri

0915 340 460

Rybárske preteky

MO SRZ NB

0903 844 809

Veteran CUP – tenisový turnaj pre hráčov nad 50 rokov

ŠK POOLO

0907 842 355

Október

Zamykanie Hrona – ukončenie sezóny

OZ Lodenica pod orechmi

0903 523 653

December

Mikulášske plávanie na Tajchu

Centrum voľného času v spolupráci s mestom Nová Baňa

045/68 56 365

Memoriál PhDr. Pavla Hrčku – šachový turnaj

TJ Slovan – šachový odd.

0905 477 186

Štefanský florbalový turnaj

Centrum voľného času v spolupráci s mestom Nová Baňa

045/68 56 365

 

Okrem týchto tradičných športových akcií si priebežne jednotlivé športové kluby a OZ v meste organizujú vlastné športové podujatia – tenisové turnaje, futbalové zápasy, pojazdy horských bicyklov či víkendové stretnutia cyklistických nadšencov.

 
Mestský úrad Nová Baňa

Námestie slobody 1
968 01 Nová Baňa

+421 45 6782 800