en
Neprehliadnite


OOCR Región Gron

Región GRON

V Regióne GRON nájdete veľa zaujímavostí z histórie aj súčasnosti, krásnu prírodu či milých ľudí. Ak hľadáte oddych, rekreáciu, prírodu, alebo ste hladní po spoznávaní dávnej či minulej histórie, u nás nájdete z každého trochu.

Z historického hľadiska sa územie rozprestiera v severnej časti Tekovskej župy, ktorá sa kedysi nazývala Šúšoľ. Región prezentuje svoj vidiecky charakter s ľudovými tradíciami a krásnou prírodou. Logom je húska plávajúca na modrých vlnách, ktorá pripomína sviežu tepnu regiónu - rieku Hron, ktorá tiež evokuje vidiek s pažiťami plnými pasúcich sa húsok.

Organizácia sa zameriava na podporu rozvoja turizmu na území svojich členov. Úlohou je spoločne prezentovať prírodné zaujímavosti, históriu, ľudové tradície, kultúrny život a podujatia ako napr. Majstrovstvá v kosení ručnou kosou v Ostrom Grúni, Prívlačové preteky Zlatý pstruh v Ranči Blanc Ostrý Grúň, preteky na Plochej dráhe v Žarnovici, Noc hradov a zrúcanín na Revišti, dni obcí a miest, jarmoky, banícky sprievod v Novej Bani, podujatia rôzneho druhu v rekreačnej oblasti Tajch a ďalšie akcie našich členov.
Z oblasti pochádza viacero povestí, či už o tragickej láske na hrade Revište, o novobanských premoníkoch alebo o šľachetnosti orovnickej dievčiny.
Pre pamätníkov 2. svetovej vojny bude určite významná návšteva Kľakovskej doliny, ktorá na svoju smutnú históriu nezabúda, ale napriek tomu napreduje ďalej a uchováva si to pekné: drevársku históriu lesnej železničky, nálezisko ojedinelého minerálu župkovitu, čaro prírody pohoria Vtáčnik a iné. Nová Baňa sa môže pýšiť Pohronským múzeom, ktoré uchováva a dokumentuje banícku tradíciu, pamiatky mesta a okolia a pravidelne organizuje výstavy rôzneho zamerania. V severozápadnej časti regiónu Lehôt a novej Bane sa rozprestiera oblasť s kopaničiarskym osídlením, nazývaná štále.
V regióne sú značené viaceré cyklotrasy: Novobanské MTB cyklotrasy, Cyklochodníky v Kľakovskej doline, Pohronské cyklotrasy alebo aj cyklotrasy Bajkom k tajchom. V zime si zalyžujete v Ski Blancu v Ostrom Grúni či v Ski centre Drozdovo pod Inovcom.

Veríme, že v našom regióne prežijete nezabudnuteľné chvíle!
 
Mestský úrad Nová Baňa

Námestie slobody 1
968 01 Nová Baňa

+421 45 6782 800