Chorvátske mesto NIN
Nin je najstaršie chorvátske kráľovské mesto nachádzajúce sa na malom ostrovčeku v strede plytkej lagúny v Zadarskej župe obklopenej soľnými poľami, dlhými pieskovými plážami a žije tu len 1500 obyvateľov. Centrom tohto mestečka je malý ostrovček (500 m2), ktorý je s pevninou prepojený dvomi mostmi. Mesto Nin leží na pobreží južnej časti Ninského zálivu, 17 km severne od Zadaru. Výhodná poloha a úrodné okolie mu umožnilo, aby sa v minulosti stalo mestským, kultúrnym a politickým centrom.
Osada na dnešnom ostrove sa vyvinula začiatkom doby železnej, resp. pred približne 3 tisíc rokmi. Založil ju kmeň Liburni. Názov Nin pochádza z liburnského (a neskôr rímskeho) názvu Aenona. Prvá zmienka o tejto obci sa vyskytla u gréckych spisovateľov už v 4. storočí pred našim letopočtom. Obývané je vyše 3000 rokov, a preto je dôležitou archeologickou lokalitou. Nájdeme tu pozostatky najväčšieho antického chrámu na Jadrane, mozaiky, Kostol sv. Kríža (Sveti Križ), ktorý bol vyhlásený za najmenšiu katedrálu na svete, starochorvátsku loď Condura i ďalšie atrakcie svedčiace o antickej minulosti i dobách, keď bolo mesto sídlom biskupa a prvým centrom chorvátskeho národa.
Nevynechajte návštevu kostola sv. Jakova, katedrálu sv. Anselma (Sv. Anselm je patrónom a ochrancom Ninu), pozostatky najväčšieho rímskeho chrámu, pomník kniežaťa Branimirova, prístupový kamenný most, námestie Kraljevac. Po príchode do Ninu si každý návštevník môže všimnúť aj jeden z jeho symbolov – slávny kostol sv. Mikuláša z 12. storočia. Milovníci prírody si môžu vychutnať pohľad na Ninský záliv. Ak chcete vyskúšať domáce špeciality tohto kraja, navštívte reštaurácie Galeria, Panino a pivnicu Nanini. Najpopulárnejším zábavným podujatím je Ninská šokolijada, ktorá propaguje tamojšiu starú gurmánsku údenú špecialitu – šokol.
V meste Nin sa vyrába morská soľ (SOLANA NIN) špeciálnou metódou sušenia bez akéhokoľvek použitia mechanizácie. Ninská soľ má vďaka tradičnej výrobe, neznečistenému životnému prostrediu a špecifickým podmienkam (ako je veľký počet hodín slnečného žiarenia a výhodná geografická poloha) veľmi vysokú kvalitu. Vyznačuje sa zvýšenou koncentráciou jódu.
Soľ sa ťaží na viac ako 55 hektároch povrchu ninskej lagúny a jej história siaha až do rímskych čias. Soľ sa ešte stále ťaží tradičným spôsobom. Vyrába sa široká škála výrobkov od priemyselnej soli, spotrebnej soli až po soľ na terapiu. Ťažba sa nedávno stala turistickou atrakciou, vzhľadom na to, že stále väčší počet návštevníkov Ninu chce vidieť ako sa soľ vyrába.
V kráľovskom meste Nin bolo nedávno otvorené múzeum ťažby soli a predajňa so suvenírmi, ktoré obohatili doterajšiu ponuku. V rámci výstavných priestorov sa návštevníci môžu dozvedieť o význame soli pre ľudské telo, prezrieť si expozície jednoduchého náradia a nástrojov, ktoré sa používajú pri tradičnej výrobe a ťažbe soli, kúpiť si autentický chorvátsky slaný výrobok v predajni so suvenírmi. Môžu tiež ochutnať Kvet soli – "kaviár soli", ako ho nazývajú gurmáni, ktorí ho používajú ako nevyhnutnú prísadu v poslednej fáze príprave jedál.
Múzeum ponúka komplexný pohľad na proces získavania soli, ktorý je rovnaký ako v rímskej dobe. Morská voda sa prírodným spádom vlieva do bazénov. Tu sa vyparuje pomocou slnečnej energie a vetra a kryštalizuje sa do čisto prírodnej morskej soli. Od staroveku sa tu zachovali pozostatky kamenných dverí, ktorými sa púšťala morská voda do bazénov.
Popri svojom základnom programe, výrobe soli, solana (solivar) v Nine neďaleko Zadaru ponúka aj niekoľko turistických programov (program soľných polí ako prírodného parku s organizovanými turistickými odbornými prehliadkami, čo sa u návštevníkov stretáva s mimoriadnym ohlasom). Ninský solivar je popri solivare v Stone jediný na Jadrane, v ktorom sa soľ vyrába tradičným spôsobom – tak ako aj pred tisíc rokmi prírodným odparovaním morskej vody v plytkých bazénoch. Kvôli tomu v solivare iniciovali návrh na jeho ochranu ako prírodnej pamiatky, respektíve chránenej krajinnej rezervácie flóry a fauny s cieľom ochrany celej Ninskej lagúny, čiastočne aj prostredníctvom UN projektu s názvom Natura 2000.
Mesto Nin pri Zadare bude okrem početných kultúrnych a historických pamiatok čoskoro ponúkať hosťom aj možnosť liečebnej turistiky. Konkrétne, v blízkosti mesta sa nachádza Ninská lagúna, najväčšie nálezisko liečivého bahna v Európe. Ninské bahno sa používalo ešte za rímskych čias na liečbu rôznych reumatických ochorení, kožných chorôb a chrbtice.
Ninské bahno sa nachádza na plážach na začiatku mestečka Nin v smere od ostrova Vir. Autom sa doveziete na lúku nad plážou, kde môžete zaparkovať v tieni borovíc, a nemusíte mať vozidlo na priamom slnku. Parkovanie v sezóne je tu spoplatnené pár kunami na celý deň, vybraté parkovné putuje mestečku. Pokiaľ preferujete bicykel, popri celej ceste do Ninu vedie samostatný cyklistický chodník.
Pláže v Nine sú výlučne z jemného piesku. Na pláži je veľká reštaurácia/bar, kam môžete ísť priamo v plavkách a dať si dobré čapované pivo, kávu alebo nejaké to občerstvenie či zmrzlinu. Druhú polovicu pláže tvorí pešia zóna, kde sa môžete prechádzať v 3 – 10 cm plytkej vode s pieskovým dnom, ktorá je vyhriata od slnka. Dámy prechádzky využívajú ako prírodnú pedikúru – obrúsenie kože pieskom (ako pemza). Voda je tu plytká, takže v niektorých miestach vám aj po 20 metroch siaha len po kolená.
Neďaleko Ninu (3 km južne) sa nachádza jedno z najživších a najobľúbenejších letovísk, Severná Dalmácia – Zaton. Okolie Zatonu a Riviéra Zadar všeobecne ponúkajú svojim návštevníkom nespočetné množstvo príležitostí na výlety. V blízkosti sa nachádzajú národné parky Paklenica, Krkaa ostrovné súostrovie Kornati a prísne chránené prírodné oblasti Velebit a Telašćica.
Ing. Pavlína Müller Bobeková